Skutki niedoboru witaminy K2 w organizmie

Witamina K2 nie należy do grupy witamin, którymi interesowalibyśmy się na co dzień. Jest zdecydowanie mniej popularna chociażby od witaminy C albo od witaminy E, co jednak nie oznacza, że jest dla nas mniej istotna. Wręcz przeciwnie, witamina K2 właściwości ma bardzo różnorodne, a do tego działanie witaminy K2 może zostać bardzo łatwo zaburzone, ponieważ jest to witamina dostępna tylko w śladowych ilościach w organizmie ludzkim.

Witaminy K2 jest w organizmie bardzo mało

Mogłoby się wydawać, że skoro witamina K2 jest obecna w organizmie ludzkim w małych ilościach, jest mniej istotna. Jest to błędne myślenie, ponieważ nie bierze pod uwagę tego, iż nawet niewielkie zaburzenia w jej ilości od razu odbijają się mocno na działaniu zależnych od niej układów. Trzeba wiedzieć, że źródła występowania witaminy K2 są w dużej mierze wewnętrzne i tylko niewielką jej część dostajemy zazwyczaj z pożywieniem. Produkują ją w większości bakterie znajdujące się w naszych jelitach i jej podaż jest stała. Kiedy coś stanie się z tymi bakteriami, od razu pojawia się poważny problem.

Natychmiastowe i odwleczone w czasie skutki deficytu

Objawy niedoboru witaminy K2 mogą pojawić się niemal natychmiast w przypadku jej braku lub dać o sobie znać dopiero po czasie. Niemal natychmiast można zauważyć problemy z krzepnięciem krwi oraz spowolnienie gojenia się ran. Zauważalne są tez problemy z wchłanianiem z jelit wielu ważnych dla naszego życia składników pokarmowych.

W dłuższej perspektywie czasu obserwuje się podniesione ryzyko powstawania niektórych nowotworów, jak również można się spodziewać, że spadnie gęstość kości, czasami nawet do poziomu tak niskiego, że będzie można mówić o osteoporozie.