Kiedy płód jest poważnie uszkodzony

Ciąża powinna być okresem radosnego oczekiwania. Niestety, nie zawsze tak się dzieje. Wiele par musi zmierzyć się z problemem ciężkiego, nieuleczalnego uszkodzenia płodu. Tak zwane wady letalne to dramat, który udźwignąć jest ciężko. To właśnie w kontekście tego rodzaju uszkodzeń pojawia się termin aborcje eugeniczne. Czy obecnie są one w Polsce legalne?

Czy aborcja eugeniczna jest legalna?

Jeszcze kilka miesięcy temu kobiety, które nosiły pod sercem dziecko z ciężkimi, śmiertelnymi wadami mogły zdecydować się na aborcję. Dzisiaj – po orzeczeniu Trybunały Konstytucyjnego – kobiety te nie mają takiej możliwości. Oznacza to, że aborcje eugeniczne nie będą wykonywane. Odpowiedź na pytanie czy aborcja eugeniczna jest obecnie legalna jest proste: nie jest.

Niestety, zakaz aborcji z powodu nieuleczalnych wad płodu nie poszedł w parze ze zmianami w zakresie opieki nad rodziną spodziewającą się dziecka nieuleczalnie chorego, a także w zakresie opieki już po urodzeniu dziecka. Takie rodziny są najczęściej pozostawione same sobie, a jedynym miejscem, w którym mogą szukać pomocy jest hospicjum perinatalne. Niestety, takich placówek działa w Polsce niewiele.

Jakich chorób dotyczyły aborcje?

Aborcje eugeniczne – wbrew obiegowej opinii – nie były wykonywane głównie z powodu zespołu Downa. Należy zaznaczyć, że trisomia chromosomu 21 nie jest chorobą śmiertelną. Obejmowały między innymi zespół Edwarda czy zespół Patau. Nie są to pojedyncze choroby, a zespoły poważnych wad genetycznych. Warto dodać, że bardzo często takie ciąże nie są nawet donoszone. Znaczna ich część kończy się samoistnym poronieniem.