Kolizja wypożyczonym autem – i co teraz?

Jak mówi przysłowie, wypadki chodzą po ludziach… i przytrafiają się także kierowcom prowadzącym wypożyczone samochody. Myślisz o wypożyczeniu auta, ale obawiasz się stłuczki i jej konsekwencji? Nie przejmuj się – wypożyczalnie samochodów dbają o to, by zabezpieczyć się na taką ewentualność. Stłuczka: co robić? Zanim wypożyczysz auto, przeczytaj nasz poradnik!.

Wypadek lub stłuczka: co robić? Zachowaj spokój!

Kolizja samochodowa czy wypadek są same w sobie stresującymi sytuacjami. Jeśli dojdzie do nich wówczas, gdy prowadzisz samochód z wypożyczalni, możesz dodatkowo martwić się, jakie będą konsekwencje: czy zostaniesz dodatkowo obciążony kosztami, a może grozi Ci sprawa w sądzie?

Jeśli przytrafi Ci się nieszczęśliwe zdarzenie na drodze, przede wszystkim zachowaj spokój. Twoja wypożyczalnia samochodów jest przygotowana od strony prawnej i formalnej na takie sytuacje. Zgodnie z obowiązującym od 2003 roku każdy samochód poruszający się po polskich drogach powinien mieć wykupione ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej). Takie ubezpieczenie wypożyczonego samochodu jest przypisane do pojazdu, a nie do właściciela czy użytkownika. Oznacza to, że w wersji podstawowej nie musisz kupować dla siebie żadnego dodatkowego ubezpieczenia. Ubezpieczenie OC wypożyczonego samochodu służy jako zabezpieczenie w razie stłuczki spowodowanej przez innego kierowcę. Do naprawy auta z wypożyczalni są wówczas wykorzystywane pieniądze od ubezpieczyciela. Jeśli wypadek lub kolizja samochodowa nie zdarzyły się z Twojej winy, nie musisz się przejmować – wypożyczalnia zajmie się formalnościami i wyjaśnieniem sprawy z ubezpieczalnią.

„A co, gdy zdarzy się stłuczka samochodowa z mojej winy”? To pytanie często zadają klienci naszej wypożyczalni aut. Tu sytuacja jest nieco inna. Jeśli to użytkownik wypożyczonego samochodu będzie sprawcą wypadku, koszty naprawy mogą zostać odjęte od wpłaconej przez niego kaucji. Jak się przed tym uchronić? Rozwiązaniem jest wykupienie dodatkowego ubezpieczenia AC. Taka usługa odciąży Cię z odpowiedzialności w sytuacji, gdy to Ty będziesz sprawcą wypadku. Ubezpieczenie AC działa inaczej niż ubezpieczenie wypożyczonego samochodu. Dzięki wykupionemu ubezpieczeniu autocasco możesz uniknąć konsekwencji i opłat za naprawę samochodu. Ubezpieczenie AC działa również wówczas, gdy auto zostanie uszkodzone w wyniku działania osób trzecich, warunków atmosferycznych czy innych niezależnych od Ciebie czynników. Dzięki usłudze „Asekuracja” dostępnej w wypożyczalni, w skład której wchodzi m.in. ubezpieczenie AC, skorzystasz dodatkowo z samochodu zastępczego, dzięki czemu będziesz mógł bez przeszkód kontynuować podróż.

Jak postępować, gdy dojdzie do stłuczki wypożyczonym samochodem?

Zadbaj o bezpieczeństwo na miejscu zdarzenia

Gdy podczas prowadzenia auta z wypożyczalni zdarzy Ci się pierwszy wypadek samochodowy, Twoją pierwszą myślą może być: co robić? Dzwonić do wypożyczalni, spisywać oświadczenie o pokryciu szkody, a może samodzielnie próbować skontaktować się z ubezpieczalnią? Formalności zostaw na później – w pierwszej kolejności zajmij się tym, co należy zrobić w przypadku każdej kolizji. Zabezpiecz miejsce zdarzenia, sprawdź, czy nikt nie potrzebuje pomocy medycznej, ustaw trójkąt ostrzegawczy za samochodem i zejdź na pobocze. Dopiero gdy zadbasz o bezpieczeństwo, możesz przystąpić do dalszych działań.

Kolizja samochodowa? Zawsze wzywaj policję

Możliwe, że kierowca, który brał udział w kolizji, zaproponuje Ci spisanie oświadczenia o pokryciu szkody. Gdy korzystasz z auta z wypożyczalni, nie możesz się na to zgodzić. W każdej takiej sytuacji konieczne jest wezwanie policji na miejsce zdarzenia. Dotyczy to także tych kolizji, w przypadku których uszkodzenia wypożyczonego samochodu są niewielkie lub wręcz niewidoczne.

Być może zastanawiasz się: czy stłuczka samochodowa z mojej winy będzie miała konsekwencje prawne? Może lepiej byłoby w takiej sytuacji uniknąć kontaktu z policją? Protokół zdarzenia drogowego jest niezbędny, by ubezpieczyciel mógł podjąć działania związane z odzyskaniem kosztów naprawy samochodu. Zwykłe oświadczenie o pokryciu szkody w tym przypadku nie wystarczy. Przedstawiciele policji pomogą Ci także wyjaśnić kwestie sporne z drugim kierowcą i ocenić, z czyjej winy został spowodowany wypadek. Pamiętaj, że czas oczekiwania na przyjazd policji do niezbyt poważnej kolizji samochodowej może być dość długi, ale ta procedura jest konieczna i wymagana przez każdą wypożyczalnię. Jeśli dojdzie do kolizji lub wypadku, nie zwlekaj. Policja musi przyjrzeć się sprawie na miejscu, a bezpośrednio po zdarzeniu będzie mogła łatwiej wyjaśnić sytuację i ustalić, po czyjej stronie leży wina. Zgłoszenie kolizji na policję po czasie może być podstawą do zakwestionowania wypłaty pieniędzy z ubezpieczenia.

Skontaktuj się z wypożyczalnią samochodów

Bardzo ważną kwestią jest powiadomienie wypożyczalni aut o kolizji samochodowej. Warto zrobić to jak najszybciej – możesz np. skorzystać z wolnego czasu podczas oczekiwania na przyjazd policji. Dzięki temu pracownicy wypożyczalni będą mogli skontaktować się z ubezpieczycielem i podjąć dalsze kroki. Podczas kontaktu z wypożyczalnią otrzymasz także informacje na temat dalszych działań: dowiesz się, czy masz pozostawić auto na miejscu, odwieźć je na własną rękę do warsztatu, czy czekać na przyjazd lawety.

Przytrafiła Ci się niewielka kolizja? Co zrobić w razie stłuczki, gdy auto wydaje się nieuszkodzone? Pamiętaj, że wypożyczalnię należy powiadomić o zdarzeniu również w takich przypadkach. Brak uszkodzeń może być pozorny – to, że na karoserii auta nie ma zarysowań, a szyby i reflektory są całe, nie oznacza, że uszkodzeniu nie uległ silnik lub inne urządzenia pod maską. Nie obawiaj się kontaktu z wypożyczalnią – jej pracownicy mają doświadczenie w takich sytuacjach i na pewno nie będą mieli do Ciebie pretensji. Problemem może być właśnie brak kontaktu z Twojej strony. Jeśli nie powiadomisz wypożyczalni o kolizji samochodowej lub zdecydujesz się na zgłoszenie kolizji po fakcie, możesz zostać obciążony kosztami niezależnie od tego, kto był sprawcą wypadku.