Medycyna pracy

Praktycznie każda osoba pracująca musiała choć raz zetknąć się z terminem medycyna pracy Poznań, Warszawa czy Kraków. W każdym większym mieście istnieje lekarz, którego zajęciem jest właśnie medycyna pracy. Poznań jest tym miastem, gdzie ze względu na dużą liczbę pracowników ta dziedzina medycyny jest szczególnie oblegana.

Czym zajmuję się lekarz medycyny pracy

Aby szybko wyszukać odpowiedni gabinet w naszym mieście. Wystarczy po prostu wpisać w dowolną wyszukiwarkę słowa „medycyna pracy Poznań„. Już po chwili otrzymamy dziesiątki adresów, pod które możemy się udać jako pracownik, aby lekarz stwierdził czy nasz stan zdrowia, pozwala na podjęcie się danego zajęcia, czy też nie.

Lekarz medycyny pracy bada nie tylko stan zdrowia poszczególnych pracowników, ale też ocenia wpływ środowiska pracy na pracownika i w tym kontekście ocenia jego zdolność do wykonywania zawodu i określonych obowiązków. W tym celu lekarz dokonuje systematycznej kontroli stanu zdrowia pracowników i zleca wykonywanie profilaktycznych badań, które pozwalają wykryć ewentualną chorobę zawodową na wczesnym etapie.

Kiedy należy iść do lekarza?

Do lekarza medycyny pracy powinniśmy się udać za każdym razem, kiedy rozpoczynamy nową pracę. Także podczas zmiany stanowiska pracy oraz wtedy, gdy zmienia się charakter naszej pracy, powinniśmy zgłosić się do lekarza, który potwierdzi, że jesteśmy w stanie wykonywać daną pracę. Ostatecznie do lekarza musimy iść, kiedy byliśmy na zwolnieniu lekarskim dłużej niż przez trzydzieści dni.