Olejki eteryczne i aromaterapia

Olejki eteryczne do celów terapeutycznych wykorzystywane były już w starożytności. Współcześnie także są one wykorzystywane w celach leczniczych. Okazało się bowiem, że właściwości terapeutyczne wielu naturalnych olejków eterycznych zostało potwierdzonych w trakcie badań naukowych.

Naturalne olejki eteryczne: gdzie kupować?

Moda na ekologiczne kosmetyki i naturalne kuracje lecznicze dotarła także do Polski. Zapotrzebowanie na olejki eteryczne jeszcze nigdy nie było tak duże jak obecnie. Obok więc renomowanych producentów naturalnych olejków pojawili się również producenci olejków syntetycznych. Więcej o aromaterapii można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule „O olejkach eterycznych słów kilka”. W olejkach syntetycznych naturalnych składników jest znikoma ilość, za to konkurują one z naturalnymi, czystymi olejkami niską ceną. Pamiętajmy jednak, że wysokiej jakości olejek naturalny nie może kosztować 10 złotych.

Czy aromaterapia naprawdę pomaga?

Naturalne olejki eteryczne stosowane w aromaterapii podnoszą odporność organizmu, działają rozgrzewająco, rozkurczająco, przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Oczywiście nie wszystkie olejki wykazują takie złożone działanie. Olejki należy więc dobierać pod kątem dolegliwości, które nas nękają. Na przykład w rozładowaniu stresu pomoże nam olejek z lawendy i melisy. Aromaterapię każdy z nas może zastosować we własnym domu. Naturalne, czyste najwyższej jakości olejki eteryczne mogą posłużyć do kąpieli, masażu, inhalacji. Ukoją nasze zmysły, korzystnie wpłyną na ciało.