Kupujemy fotelik samochodowy

Każdy kierowca musi przewozić dzieci w foteliku samochodowym; jest to jeden z przepisów ruchu drogowego. Fotelik samochodowy ma zapewnić dziecku bezpieczną podróż, do minimum zmniejszyć ryzyko powstania podczas kolizji czy wypadku urazów, które będą zagrażać życiu dziecka.

Wybieramy fotelik samochodowy dla dziecka

Kupienie fotelik samochodowy dla dziecka nie jest trudne; ich wybór w sklepach jest bardzo duży. O wiele trudniej jest wybrać fotelik samochodowy dla dziecka, który będzie na pewno bezpieczny. Podstawowym kryterium, którym powinni kierować się rodzice kupujący fotelik samochodowy dla dziecka jest waga dziecka. Biorąc pod uwagę wagę dzieci, foteliki samochodowe podzielono na kilka grup. Są to:

  • grupa 0. W tej kategorii mieszczą się foteliki samochodowe dla niemowląt, które ważą mniej niż 10 kg;
  • grupa 0+. To również foteliki dla niemowląt, ale dla tych o wadze niższej niż 13 kg;
  • grupa I. W tej grupie mieszczą się foteliki dla niemowląt o wadze 9-18 kg;
  • grupa II. To kategoria fotelików dla dzieci, które ważą 15-25kg;
  • grupa III. Foteliki dla dzieci o wadze 22-36 kg.

Zważenie dziecka przed zakupem fotelika ułatwi jego zakup.

Fotelik samochodowy – sposób mocowania

Fotelik samochodowy powinien być stabilnie zamocowany w aucie, dlatego na zakupy warto wybrać się tym, w którym będzie fotelik zamontowany. Fotelik samochodowy najlepiej jest zamocować na środku tylnej kanapy samochodu. Więcej na ten temat można przeczytać w naszym wcześniejszym artykule „Jaki fotelik samochodowy kupić dla dziecka?”.