Poważne choroby genetyczne płodu

Ciąża kojarzy się nam z okresem radosnego oczekiwania na przyjście dziecka na świat. Jednak nie zawsze tak jest. Wiele par musi zmierzyć się z koszmarną diagnozą ciężkiego i nieuleczalnego uszkodzenia płodu. To właśnie z takimi rozwiązaniami związany jest termin aborcje eugeniczne. Co to jest aborcja eugeniczna? Czy aborcja eugeniczna jest legalna?

Na czym polega aborcja eugeniczna?

Aborcje eugeniczne to aborcje obejmujące ciąże, w przypadku których płód dotknięty jest ciężkimi, nieuleczalnymi wadami. W przestrzeni publicznej dużo mówiło się o tym, że aborcje eugeniczne nastawione są wyłącznie na płody dotknięte zespołem Downa. Tymczasem w praktyce dotyczą one płodów dotkniętych poważnymi zespołami genetycznymi. Przykładem jest zespół Edwardsa, który bardzo często doprowadza do samoistnego poronienia.

Dzieci, które przyszły na świat z zespołem Edwardsa bardzo często mają szeroko rozstawione oczy, niewykształcone kciuki i paznokcie, zdeformowane stopy, zaciśnięte piąstki, a palce dłoni zachodzą na siebie. Zaburzone jest funkcjonowanie układu oddechowego, krążenia. U dzieci tych stwierdza się wady serca, przepuklinę pępkową oraz pachwinową. Jeśli zespół Edwardsa występuje u chłopców, typowe jest niezstąpienie jąder. Dzieci z zespołem Edwardsa nie jedzą same – niezbędne jest karmienie sondą bądź poprzez gastrostomię. Na ogół umierają przed ukończeniem roku życia. Te, które przeżyją dłużej nie są w stanie samodzielnie się poruszać, zdolności komunikacyjne są ograniczone, a dziecko znajduje się w stanie, które wymaga nieustannej intensywnej opieki.

Czy aborcja eugeniczna jest legalna?

Aborcja eugeniczna przez wiele lat była w Polsce legalna. Po publikacji wyroku Trybunały Konstytucyjnego już jednak nie jest. W efekcie na nowo rozkwita podziemie aborcyjne, co stanowi ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia Polek.

Co to jest aborcja eugeniczna to często zadawane pytanie. Należy pamiętać, że nie wolno utożsamiać jej z abortowaniem płodów dotkniętych zespołem Downa.