Witamina K2 nie jest szerzej znana. Spowodowane jest to faktem, iż nasz organizm bardzo rzadko cierpi na jej niedobory i jeśli już, są to niedobory o stosunkowo krótkotrwałym charakterze. Tym niemniej, jeśli jej brakuje, może dojść do naprawdę poważnych kłopotów.
Witamina produkowana w jelitach
Źródła występowania witaminy K2 w organizmie ludzkim są bardzo specyficzne, ponieważ w ujęciu praktycznym, produkujemy ją sobie w większości sami i tylko niewielka jej część pochodzi z pożywienia.
Jeśli jednak przyjrzeć się temu procesowi bliżej, witamina powstaje w naszych jelitach dzięki specjalnym bakteriom i działanie witaminy K2 w sporej części skupia się właśnie w jelitach. Jest ona odpowiedzialna za właściwe wchłanianie wielu substancji z układu pokarmowego i jeśli jej zabraknie, organizm może zacząć cierpieć na wiele różnych schorzeń spowodowanych właśnie brakiem takich substancji. Odtworzenie odpowiedniej flory bakteryjnej bywa bardzo kłopotliwe.
Co się stanie, kiedy witaminy K2 zabraknie?
Objawy niedoboru witaminy K2 informują nas o tym, jakie witamina K2 właściwości posiada w stosunku do całego naszego organizmu. Naukowcy przekonują, że jej niedobory mogą być powiązane z podniesieniem ryzyka zachorowania na nowotwór, jak również jest ona skorelowana z osteoporozą. W obu przypadkach jest to korelacja pośrednia, która została opisana w akapicie powyżej. Bezpośredni udział witamina bierze głównie w procesach krzepnięcia krwi, ponieważ ma wpływ na tempo zlepiania się płytek krwi. Jej poważny niedobór zazwyczaj jest rozpoznawany w związku z pojawiającymi się bez konkretnych powodów częstymi krwawieniami.